لیفتراک کوچک

یکی بهترین لیفتراک در کلیه صنایع،لیفتراک 3 تن کوچک می‌باشد که لیفتراک کوچک درپنج نوع دیزل،بنزینی،دوگانه‌سوز،گازسوز و برقی تولیدومورداستفاده قرارمی‌گیرد.

در بازار ایران لیفتراک‌های 3تن از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشدچراکه علاوه برکارایی بالایی که دارند به علت سهولت درخرید و فروش وهمچنین تأمین قطعات یدکی موردتوجه اکثرصنعتگران می‌باشند.

لیفتراک 3 تن درکمپانی‌های مختلف وبابرندهای مختلف دردنیاتولیدمی‌شودکه تعدادی ازآن‌ها عبارت‌انداز:

لیفتراک کوماتسو(KUMATSU)،لیفتراک تویوتا(TOYOTA)،لیفتراک بائولی(Baoli)،لیفتراک میتسوبیشی(MITSUBISHI)،لیفتراک هیوندای(HYUNDAI)،لیفتراکTCM،لیفتراک کاترپیلار (CATERPILLAR)،لیفتراکOM،لیفتراک لینده(LINDE)،لیفتراک استیل(STILL)،لیفتراک هایستر(HYSTER)،لیفتراک هلی(heli)،لیفتراک جک(JAC)،لیفتراک زوم لاین (ZOOMLION)، لیفتراکEPو…

درایران نیزشرکت‌هایی نظیر سپاهان لیفتر،شرکت آذرسهندتبریز،شرکت تسهیل ماشین وشرکت کارا ماشین آرنا جزوتولیدکننده‌های لیفتراک کوچک ایران می‌باشند.

موتور

لیفتراک 3 تن دیزل و لیفتراک 3 تن دوگانه‌سوزباموتورهای مختلفی ازقبیل،موتورایسوزو(ISUZU)،موتور نیسان(NISSAN)،موتوریانمار(YANMAR)،موتور میتسوبیشی(MITSUBISHI)،موتور GMو…تولیدو به بازار لیفتراک کوچک عرضه می‌گردد.

موتور-لیفتراک-3تن-ایسوزو
موتور-لیفتراک-3تن-نیسان
موتور-لیفتراک-3تن-میتسوبیشی
موتور-لیفتراک-3تن-یانمار
موتور-لیفتراک-3تن

لیفتراک‌های3 تن دیزل باتوجه به نوع سوخت مصرفی که گازوئیل می‌باشدبرای استفاده درفضای باز مناسب می‌باشند،چراکه استفاده از این لیفتراک‌ها درفضای بسته مشکلاتی را ازلحاظ آلودگی دودگازوئیل برای اطرافیان ایجادخواهد نمود.

هرچندکه امروزه طراحی وتولیدموتورهای با استانداردهای بالامیزان آلایندگی رادرلیفتراک‌های دیزل به حداقل رسانده است ولیفتراک‌های3تن کوچک دوگانه‌سوز به علت آلایندگی پایینی که دارند،برای کاردر فضای بسته مناسب‌تراز لیفتراک‌های دیزل می‌باشند،ازلیفتراک 3 تن دوگانه‌سوز معمولاًدرداخل سوله‌های خط تولیدو جهت جابه‌جایی محصول ویا مواد اولیه استفاده می‌گردد.

لیفتراک3تن دوگانه‌سوز درمقایسه بالیفتراک 3 تن گازسوز عملکردبهتری داردچراکه لیفتراک‌های گازسوز به علت اینکه سوخت گازدر اصطلاح خشک می‌باشد باعث پایین آمدن عمر مفیدموتور می‌گردد و همچنین در ایام سرد سال با مشکل روشن‌شدن مواجه خواهد شد و این در حالی است که موتورهای دوگانه‌سوز به علت استفاده از سوخت بنزین در کنار سوخت گاز از عملکرد بهتری برخوردار هستند.

ارتفاع بارگیری

ارتفاع بارگیری درلیفتراک کوچک باتوجه به نیاز خریدار می‌توانداز3 متر الی 6 متر متغیر باشد.

لیفتراک‌های 3 تن با دکل‌های متفاوت از قبیل،دکل 2 کشو 3 متر،دکل 2 کشو 4 متر،دکل3کشو 4.5 متر،دکل3کشو 6 متر قابل‌ارائه می‌باشد.

دکل‌های3کشو که معمولاً بایک جک هیدرولیک در وسط دکل طراحی می‌شوند،اصطلاحاً دکل کانتینر رو نامیده می‌شوند،چراکه با استفاده از این نوع دکل می‌توان کالای موجوددرکانتینر را به سهولت از داخل کانتینر تخلیه نمود.بهترین لیفتراک

ارتفاع-لیفتراک-3تن
ارتفاع-لیفتراک

گیربکس

لیفتراک کوچک بادومدل گیربکس،اتومات و دنده‌ای(گیربکس خشک)تولید می‌شوند که البته باتوجه به سهولت در اپراتوری لیفتراک با گیربکس اتومات اکثر صنعتگران مایل به استفاده ازاین نوع لیفتراک هستند.

موتور لیفتراک
صندلی-لیفتراک

صندلی لیفتراک

باتوجه به اینکه اپراتور لیفتراک مدت‌زمان زیادی بر روی صندلی لیفتراک قرارداردو همچنین به علت اینکه امکان استفاده از کمک‌فنردر لیفتراک وجود ندارد.

درگذشته اکثرراننده‌های لیفتراک که طولانی‌مدت بالیفتراک کار می‌کردند دچار کمردرد و مشکل ستون فقرات بودندکه این مشکل باطراحی صندلی‌های ارگونومی و استفاده از آن‌ها در بهترین لیفتراک کاملاً برطرف شده است.

صندلی ارگونومی با طراحی مناسب و همچنین قابلیت تنظیم قسمت تکیه‌گاه و استفاده از فنرهایی درزیر صندلی جهت کاهش ضربه‌های وارد به اپراتور باعث می‌شود اپراتور دچار مشکلات کمردرد و ستون فقرات نشود.

لیور لیفتراک‌

طراحی لیورها در لیفتراک کوچک متفاوت بوده، در بعضی از لیفتراک‌ها، لیورها بر روی داشبورد و در کنار فرمان جانمایی شده و در بعضی دیگر لیورها کنار صندلی اپراتور قرارگرفته است.بهترین لیفتراک

لیور-لیفتراک
کابین-لیفتراک

کابین لیفتراک

با توجه به اینکه لیفتراک کوچک در شرایط آب و هوایی مختلف و همچنین محیط‌های کاری متفاوتی مورداستفاده قرارمی گیرد، به درخواست خریدار می‌تواند دارای اتاق کامل و مجهز به سیستم سرمایش و گرمایش باشد.

اما بصورت کلی نیز سقف آن دارای گارد محافط نیز می باشد.

لاستیک

یکی دیگر از مواردی که در لیفتراک‌های 3 تن مورداستفاده قرار می‌گیرد، استفاده از لاستیک دوبل برای حمل و جابجایی بارهایی است که عرض زیادی دارند، چراکه لاستیک دوبل در قسمت جلو لیفتراک باعث می‌شود تعادل لیفتراک به هنگام جابه‌جایی این بارها بیشتر و جابه‌جایی با ایمنی بالایی صورت گیرد.

لاستیک-لیفتراک
لاستیک-توپر

شاخک لیفتراک

طول شاخک در لیفتراک 3 تن بسته به شرایط و محیط کار متفاوت خواهد بود و به درخواست خریدار می‌تواند از 50 سانتی‌متر تا 200 سانتی‌متر بر روی لیفتراک قرار گیرد.

البته باید توجه داشت طول شاخک استاندارد برای لیفتراک 3 تن با توجه به مرکز ثقل و طراحی لیفتراک حدود 110 سانتی‌متر می‌باشد و به هراندازه طول شاخک موردنیاز با شاخک استاندارد متفاوت باشد مطمئناً مرکز ثقل لیفتراک تغییر خواهد کرد و این امر بایستی مورد توجه اپراتور لیفتراک در هنگام جابه‌جایی بار قرار گیرد.

لیفتراک‌های 3 تن از قبیل دیزل، دوگانه‌سوز و برقی با توجه به محل کار و شرایط محیط کار لیفتراک می‌توانند از لاستیک‌های بادی و یا لاستیک‌های توپر (لاستیک سنگی) استفاده نمایند،

اگر در محل کار لیفتراک، اشیاء نوک‌تیز، ماده خورنده، ماده با سایندگی بالا وجود داشته باشد بهتر است از لاستیک‌های توپر استفاده گردد تا در برابر این موارد استقامت بیشتر طول عمر بیشتری داشته باشد، اما یکی از معایب لاستیک توپر این است که نرمی حرکت لیفتراک را کم می‌نماید.

علاوه بر شاخک لیفتراک که جهت جابه‌جایی پالت محصولات مورداستفاده قرار می‌گیرد، امکان نصب انواع الحاقیات بر روی لیفتراک 3 تن وجود دارد که ازجمله این الحاقیات می‌توان از ساید شیفت، فورک پوزیشنر، رول گیر، بشکه گیر، کارتن کلمپ، بلوک گیر، بشکه گیر روتاری و… نام برد.

به‌عنوان‌مثال از الحاقیه رول گیر در صنف کاغذ و جهت جابه‌جایی رول کاغذ استفاده می‌گردد و از کارتن کلمپ در صنعت لوازم‌خانگی برای جابه‌جایی یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی و…

و از بشکه گیر در صنعت نفت و گاز و کارخانه‌های تولید روغن‌های صنعتی، تولید رنگ و رزین، تولید مواد شیمیایی جهت جابه‌جایی بشکه محصولات استفاده می‌گردد.

لیفتراکلوازم-لیفتراک
3تنلوازم

نتیجه گیری:

با توجه به مواردی که با هم صحبت کردیم بهترین لیفتراک و انتخاب بسته به نو کارکرد شما تعیین می شود،اما لیفتراک 3 تن با تنوع زیادی که دارد، همیشه یکی از جدی ترین انتخابات صاحبان مشاغل انبارداری می باشد و میتواند که  نیاز جابه جایی و حمل و نقل بار هایی با وزن متوسط و درفضاهای مختلف را به راحتی رفع کند.

ممنون که مارا در این مقاله دنبال کردید منتظر سوالات پیشنهادات و نظرات شما هستیم.