امروزه با توجه به بالا بود قیمت زمین جهت ساخت انبارها برای نگهداری مواد اولیه و محصول ، اکثر شرکت ها و افراد در هنگام ساخت انبار سعی در ساخت انبارهایی با ارتفاع بالا دارند تا از فضای عمودی انبارها بیشترین بهره را ببرند،بنابراین با قفسه بندی با ارتفاع های زیاد نیاز به وسیله ای جهت جابه جایی کالا با امکان بارگیری در اتفاع های بلند بیش از پیش احساس می شود.

ریچتراک چیست؟

از این روتولید کنندگان لیفتراک وتجهیزات انبارداری بنابه سفارش خریداران سعی درطراحی وتولید تجهیزاتی دارندکه قادر باشدکالا را درارتفاع های بالا جابه جا نماید.

یکی از کاربردی ترین دستگاه های تولید شده در این زمینه،دستگاه ریچتراک میباشد.

دستگاه ریچتراک با در نظر گرفتن شرایط به کارگیری به شکلی که در عکس زیر ملاحظه میفرمایید طراحی شده و به تولید انبوه رسیده است.

دستگاه ریچتراک به علت اینکه جهت جابه جایی کالا در انبارهای قفسه بندی شده طراحی شده است از ابعاد کوچکتری نسبت به لیفتراک برخوردار میباشد.

ریچتراک به صورت کاملا برقی طراحی شده است به این صورت که هم حرکت و هم بارگیری و تخلیه توسط این دستگاه به صورت برقی بوده و انرژی خود را از باتریهای قابل شارژ تامین می نماید.

ریچتراک نسبت به لیفتراک از ابعاد کوچکتری برخوردار بوده و همچنین از آلودگی صوتی بسیار پایین تری برخودار است.

ارتفاع دکل تا 12 متر طراحی و تولید شده است و این موضوع کمک مینماید که در انبارها بتوان کالا را در ارتفاع های بالایی جا نمایی نمود.

تفاوت استاکر و ریچتراک

دستگاه ریچتراک و استاکر هردو برای جابه جایی کالا در انبار مورد استفاده قرار می گیرند اما تفاوت هایی دارند که به تعدادی از این تفاوتها می توان اشاره نمود:

1- ارتفاع دکل و بارگیری : با توجه به طراحی و موارد استفاده استاکرها،ارتفاع بارگیری نهایتا تا 5 مترمیباشد

در حالی که ریچتراک باارتفاع بارگیری تا 12 متر نیز طراحی و تولید شده است.

2- محل قرار گرفتن اپراتور:در استاکر،اپراتور یا میتواند برروی سکویی که در پشت دستگاه استاکر طراحی شده است قرار گیرد

و یا در هنگام استفاده از استاکر به صورت پیاده،پشت استاکر حرکت نماید،اما در دستگاه ریچتراک اتاقی جهت نشستن اپراتور طراحی شده و اپراتور می تواند در این اتاق بر روی صندلی بنشیند.

استاکر اپراتور ایستاده

استاکر اپراتور ایستاده

استاکر اپراتور پیاده

استاکر اپراتور پیاده

ریچتراک و محل نشستن اپراتور

ریچتراک و محل نشستن اپراتور

3- یکی از مهمترین تفاوت های بین دستگاه استاکر و ریچتراک،قابلیت حرکت افقی دکل در راستای شاخک میباشد

که اصلی ترین تفاوت دستگاه استاکر با ریچتراک به حساب می آید.

دستگاه به صورت کاملا شارژی بوده و معمولا طبق استاندارد طراحی،پس از 8 ساعت شارژ (یک شیفت کاری) میتواند

به صورت مداوم به مدت 8 ساعت (یک شیفت کاری) فعالیت نماید.

که البته به سلامت باتری های دستگاه وابسته می باشد

چرخ های استاکر در اغلب برندها از جنس پلی اورتان بوده در حالیکه در دستگاه ریچتراک در اغلب برندها از لاستیک های بادی و یا توپر کوچک استفاه شده است.

(اشاره به لاستیک ریچتراک در عکس )

اپراتور دستگاه بایستی به صورت کامل آموزش دیده باشد نحوه به کارگیری آن کاملا تخصصی بوده و عدم آگاهی اپراتور از شیوه صحیح به کارگیری دستگاه ممکن است خسارات جانی و یا مالی زیادی را به همراه داشته باشد.

آموزش کار با ریچتراک