لیفتراک یکی از اساسی ترین ماشین آلات مورد نیاز در صنعت امروزی بوده و با توجه به حجم و فشار کاری در یک کارخانه تولیدی بایستی از لیفتراک با تناژ مناسب با شرایط کاری ، جهت جابه جایی محصولات و یا مواد اولیه بهره گرفت.
به همین منظور تولید کنندگان لیفتراک سنگین اقدام به طراحی و تولید لیفتراک با تناژ مختلف از 1 تن الی 30 تن نموده اند .
لیفتراک های بالای 4 تن در صنایع سنگین از قبیل،صنایع فلزی،صنایع چوب و MDF،صنعت خودور سازی،صنایع معدنی،صنایع سیم و کابل،صنایع پتروشیمی،صنایع نفت و گاز و… بسیار پر کاربرد میباشند .

لیفتراک 5 تن

یکی از پرکاربردترین لیفتراک سنگین در صنایع ، لیفتراک 5 تن میباشد که با توجه به شرایط کاری به صورت لیفتراک 5 تن دیزل ، لیفتراک 5 تن گازی و لیفتراک 5 تن دوگانه سوز تولید می شود .
با توجه به نوع سوخت مصرفی در لیفتراک 5 تن از موتورهای مختلف دیزل و گازی استفاده میگردد .
موتورهای دیزلی از قبیل،موتور ایسوزو( ISUZU)،موتور میتسوبیشی (MITSUBISHI)،موتور کومنز(CUMMINS)وموتورهای گازی از قبیل،موتور جنرال موتورز (GM)،موتور نیسان (NISSAN) در ایران بسیار پر طرفدار بوده و با توجه به شرایط آب و هوایی ایران از کارایی بالایی برخوردار میباشند.
مهمترین پارامترها در انتخاب نوع سوخت لیفتراک 5 تن به شرح ذیل میباشند:

لیفتراک-5-تن
  • شرایط آب و هوایی محل کار لیفتراک

لیفتراک های گاز سوز گزینه مناسبی جهت استفاده در آب و هوای سرد و خشک نمیباشند ، چرا که معمولا سوخت گاز مایع در داخل سیلندر گاز دچار یخ زدگی میگردد و دچار اختلال در کار لیفتراک سنگین می شود.

  • دسترسی به سوخت مورد نظر

دسترسی آسان به سوخت مورد نیاز یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع لیفتراک 5 تن میباشد، چرا که در بعضی مناطق و شهر ها دسترسی به سوخت گازوئیل آسان تر است و در بعضی مناطق دسترسی به سوخت گاز مایع ، بنابراین در هنگام خرید لیفتراک بایستی به این نکته نیز توجه ویژه داشت .

  • شرایط محیطی کارخانه یا کارگاه
    اگر لیفتراک 5 تن جهت استفاده در داخل سوله و یا کارگاه به کار گرفته شود جهت حفظ سلامتی کارگران فعال در داخل کارگاه بهتر است از لیفتراک 5 تن گازی استفاده شود چرا که آلایندگی سوخت گاز به مراتب از لیفتراک های دیزلی پایین تر میباشد و در صورتیکه از لیفتراک 5 تن جهت حمل و جابه جایی در فضای باز استفاده شود ، بهتر است از لیفتراک دیزل استفاده شود.
  • یکی دیگر از پارامترهای مهم در انتخاب لیفتراک 5 تن،ارتفاع بارگیری مورد نیاز می باشد

دکل لیفتراک ها با ارتفاع های بارگیری مختلف از 3متر تا 6 متر و با توجه به شرایط کاری به صورت دکل دوکشو ، دکل سه کشو و دکل چهار کشو تولید می شوند . و باید توجه داشت که هر چه به ارتفاع بارگیری اضافه می گردد به علت گشتاور ایجاد شده در ارتفاع بالا از ظرفیت بارگیری کاسته خواهد شد .

تماس لیفتراک

باید توجه داشت که لیفتراک سنگین قابلیت تولید با اتاق کامل و همچنین استفاده از کولر و بخاری را دارند ، که این آپشن ها با توجه به شرایط آب و هوایی و شرایط محیط کار لیفتراک مورد استفاده قرار می گیرند ، به عنوان مثال در محیط های کاری گرم و پر گرد و غبار میتوان از لیفتراک با اتاق کامل به همراه کولر استفاده نمود و در محیط کاری سرد می توان از لیفتراک با اتاق کامل به همراه بخاری بهره برد .

در بین تولید کنندگان برتر و مطرح لیفتراک در دنیا میتوان از لیفتراک تویوتا (TOYOTA) ، لیفتراک کوماتسو (KOMATSU) ، لیفتراک هایستر(HYSTER) ، لیفتراک کلارک (CLARK) ، لیفتراک کایون-بائولی (KIONBaoli) ، لیفتراک لینده (LINDE) و در بین تولید کنندگان لیفتراک در ایران می توان از لیفتراک سهند ، لیفتراک سپاهان ، لیفتراک کارا ماشین ، لیفتراک آریا ، نام برد .

لیفتراک سازی تویوتا

در بین تولید کنندگان لیفتراک  در جایگاه نخست قراردارد و لیفتراک 5 تن تویوتا در ایران به علت کیفیت بالا و سادگی در اپراتوری آن بسیار محبوب بوده و در دو نوع دیزلی و گازی تولید و در اختیار صنعتگران میباشد .

لیفتراک سنگین تویوتا

کمپانی کوماتسو ژاپن

(KOMATSU) به عنوان یکی از مطرح ترین تولید کنندگان ماشین آلات راهسازی و همچنین لیفتراک در دنیا شناخته می شود و با تولید لیفتراک های 5 تن با ارتفاع بارگیری 3 الی 6 متر سهم بزرگی در این بازار را به خود اختصاص داده است.

لیفتراک سنگین کوماتسو

کمپانی کایون – بائولی (KION-Baoli)

یکی دیگر از تولید کنندگان بزرگ لیفتراک  و تجهیزات انبارداری در دنیا که جایگاه دوم را در بین تولید کنندگان لیفتراک به خود اختصاص داده است ، کمپانی کایون – بائولی میباشد (KIONBaoli) .
لیفتراک های 5 تن دیزل بائولی با موتور شش سیلندر ایسوزو و با ارتفاع بارگیری 3 الی 6 متر تولید می گردد ، یکی از ویژگی های منحصر به فرد این لیفتراک کوچک بودن سایز لیفتراک 5 تن بوده که در اصطلاح سایز کامپکت می باشد .
گیربکس و دیفرانسیل لیفتراک 5 تن بائولی ساخت کمپانی کایون آلمان بوده و از کیفیت بالایی برخوردار میباشد.
لیفتراک 5 تن بائولی قابلیت نصب اتاق کامل و همچنین سیستم سرمایشی و گرمایشی را دارا بوده که در صورت درخواست مشتری بر روی لیفتراک نصب خواهد شد .

لیفتراک سنگین کوماتسو

در بین تولید کنندگان داخلی ، می توان از لیفتراک سازی سهند و لیفتراک سازی سپاهان نام برد .
لیفتراک سنگین  سپاهان نیز در دو نوع دیزل و گاز سوز تولید می گردد و در بین صنعتگران ایرانی شناخته شده است . لیفتراک های 5 تن سپاهان اکثرا با موتور GM تولید میشوند و در مناسب استفاده در فضاهای سرپوشیده میباشند .
لیفتراک سنگین سپاهان در مقایسه با دیگر برند های ایرانی از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند .

لیفتراک سنگین سپاهان

و اما لیفتراک سازی سهند

بیشتر بر روی تولید لیفتراک 5 تن دیزلی تمرکز داشته و با توجه به کیفیت ساخت متوسط و قیمت نسبتا پایینی که دارد سعی در جذب مشتری در بین صنعتگران کوچک را داشته است.

لیفتراک سنگین سهند

لیفتراک زوم لاین

کاسپین ماشین خاور میانه نمایندگی انحصاری لیفتراک های زوملاین در ایران، انواع لیفتراک را با خدمات و کیفیت بالا ارائه می نماید

لیفتراک سنگین سهند

شرکت لیفتراک سازی آریا

یکی دیگر از تولیدکنندگان داخلی میباشد که در بین محصولات خود لیفتراک 5 تن دیزل و لیفتراک 5 تن گازی تولید می نماید ، این شرکت از موتورهای نیسان جهت تولید محصولات خود استفاده می نماید ، لیفتراک های 5 تن آریا از رضایت نسبی در بین مصرف کنندگان برخوردار میباشد.

لیفتراک سنگین آریا

در ادامه به جدول مقایسه لیفتراک 5تن دیزل در بین تولیدکنندگان توجه فرمایید :

جدول مقایسه لیفتراک 5 تن
ردیفنام شرکت سازندهنام برندموتورقدرت موتورنوع گیربکس
1کارا ماشین آرناkaraIsuzu-6BG192.48اسب بخاراتومات
2سپاهان لیفترsepahanKubuta/V3800T.93اسب بخاراتومات
3آذرسهند تبریزsahandmotorsazan/4,23680اسب بخاراتومات
4آریا آسانaryaNissan/td4280.24اسب بخاراتومات
5کوماتسوkomatsukomatsu79.96اسب بخاراتومات
6تویوتاtoyotatoyota/14z76.16اسب بخاراتومات
7کایون-بائولیBaoliIsuzu-6BG192.48اسب بخاراتومات

شرکت کاراماشین آرنا به عنوان نماینده انحصاری کمپانی کایون- بائولی (KION-Baoli) در ایران از ابتدای سال 1397 اقدام به احداث کارخانه تولید لیفتراک نموده و با انتقال تکنولوژی این کمپانی به ایران در حال حاضر یکی از تولید کنندگان لیفتراک در ایران میباشد و کلیه محصولات خود را با برند کارا (KARA) عرضه می نماید .
لیفتراک 5 تن بائولی در ایران در صنف چوب و MDF ، صنایع آلومینیوم و همچنین در تخلیه و بارگیری کشتی های تجاری در بنادر ایران روزمه قابل قبولی داشته و با توجه به فشارکاری در این اصناف رضایت مصرف کنندگان را به همراه دارد.

لیفتراک کارا

فیلم کارکرد لیفتراک سنگین بائولی در بندر امام خمینی خرمشهر: