هر یک از ما کامیون‌های لیفتراک را در فروشگاه های بزرگ یا انبارها دیده‌ایم که وسایل سنگین را جابه‌جا می‌کنند و آن‌ها را بالاتر از جایی قرار می‌دهند که دست‌های یک انسان معمولی نمی‌تواند به آن برسد. لیفتراک یکی از مفیدترین و مهم ترین تجهیزاتی است که در صورت راه اندازی یک انبار یا کسب وکار در یک سایت ساختمانی باید روی آن سرمایه گذاری کنید.

با این حال، مانند همه چیز، لیفتراک ها انواع و سبک های متنوعی دارند. بنابراین، دانستن اینکه کدام نوع برای یک محیط خاص بهتر است، کمی دشوار است. خواه به دنبال لیفتراک هایی هستید که می توانند با خیال راحت اجسام بسیار سنگین را بلند کنند یا ماشین هایی که می توانند اقلام را در بالای قفسه ها قرار دهند، این راهنما می تواند لیستی از برخی از محبوب ترین انواع را به شما ارائه دهد.

لیفتراک، عمدتا در جابجایی اجسام سنگین در انبارها و در صنایع مختلف به کار گرفته می شود. این ماشین ها را می توان، چرخ دستی هایی نامید که با باتری یا موتور کار می کنند.

آن ها یک دکل هیدرولیک در بخش جلویی با چندین چنگال دارند. ماشین های لیفتراک روی سه یا چهار چرخ حرکت می کنند و توسط چرخ های عقب هدایت می شوند.

اینکه چه نوع لیفتراکی در انبار و قفسه بندی انبار مورد نظر شما استفاده می شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که تاثیر مستقیمی بر روی هزینه های عملیاتی، بهره وری و مدیریت موجودی دارد. همانطور که می دانید طیف گسترده ای از لیفتراک ها موجود است و هر مدل برای انجام وظایف خاصی طراحی شده است. بنابراین ما در این مقاله سعی بر این داریم تا بتوانیم راهنمای جامعی برای خرید لیفتراک مناسب بر حسب قفسه بندی انبار شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

از چه انواع لیفتراکی در انبارها استفاده می شود؟

لیفتراک های تعادلی

لیفتراک های سه چرخ تعادلی

ریچتراک

لیفتراک زمین ناهموار

لیفتراک لودر جانبی

لیفتراک هندلر تلسکوپی

لیفتراک صنعتی

لیفتراک های تعادلی

لیفتراک تعادلی نوعی لیفتراک انباری است و یکی از متداول ترین وسایل نقلیه مورد استفاده در انبارهای داخلی و فروشگاه های بزرگ می باشد. لیفتراک های تعادلی دارای چنگال و وزنه ای در جلو برای متعادل کردن بار هستند. لیفتراک های تعادلی با نیروی الکتریکی می توانند با وزنه تعادل سبک تری در عقب کار کنند زیرا باتری آنها منبع نیرو است و به وسیله نقلیه پایداری می بخشد. این بالابرها فاقد بازوهای بیرونگر هستند و به کامیون توانایی حرکت به محل دقیق قفسه بندی را می دهند.

لیفتراک های تعادلی در نسخه های دیزلی، گازی و برقی عرضه می شوند. بسیاری از آنها مجهز به شیفت های جانبی، کابین راننده و مکانیزم شیب دکل هستند. این نوع لیفتراک ها در قفسه بندی انبار پوش بک مورد استفاده قرار می گیرند.

لیفتراک های سه چرخ ضد تعادل

این لیفتراک های تعادلی مشابه لیفتراک های معمولی چهار چرخ تعادلی هستند که در بالا ذکر شد، اما تنها به سه چرخ مجهز هستند. این به آنها مزایای کنترل ناوبری بهبود یافته را می دهد، از جمله توانایی حرکت در دایره های تنگ و دسترسی آسان به راهروهای باریک و فضاهای ذخیره سازی.

لیفتراک های تعادلی سه چرخ برای استفاده در داخل، خارج و همچنین قفسه بندی بار، مناسب هستند. مانورپذیری فشرده و تعادل ترکیبی باعث می شود خودرو با حداکثر بهره وری کار کند. از این نوع لیفتراک می توان در قفسه بندی انبار خود راهرو، قفسه بندی انبار ایزی راک بهره برد.

لیفتراک زمین ناهموار

لیفتراک های زمین ناهموار نوع ایده آلی از لیفتراک ها برای کار در فضای باز در زمین های ناهموار یا چالش برانگیز هستند. این لیفتراک ها دارای لاستیک های بادی بزرگ هستند که قابل باد کردن هستند و دارای رزوه های ضخیم تر هستند که می تواند ثبات و تعادل بیشتری را در سطوح ناهموار ایجاد کند. آنها همچنین موتورهایی دارند که بسیار قوی تر از لیفتراک های داخلی هستند. این به لیفتراک ها کمک می کند تا به سرعت بالاتر، کشش بهتر و مانور بهتر برای حمل بارهای سنگین روی زمین ناهموار، گل و لای و حتی برف و یخ برسند. این نوع لیفتراک ها در قفسه بندی انبارهای فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند.

آنها همچنین مجهز به تعادل کالیبره شده در پشت خودرو هستند تا از واژگونی کامیون جلوگیری کنند. اکثر مدل ها ظرفیت جابجایی بار بین 6000 تا 8000 پوند را دارند.

برخی از مدل های محبوب لیفتراک زمین ناهموار عبارتند از CASE 588H و JCB950.

لیفتراک لودر جانبی

لیفتراک های لودر جانبی دارای چنگال هایی هستند که به کناره ها متصل شده اند. راننده در یک محفظه جانبی می ایستد در حالی که لودر جانبی بار را در کنار خود بارگیری و تخلیه می کند. از آنجایی که این وسایل نقلیه بارها را از کناری می گیرند، برای کار در مناطق باریک عالی هستند و می توانند به راحتی در کنار قفسه بالا بروند و بدون نیاز به چرخیدن بار را تخلیه کنند. این بدان معناست که آنها برای جابجایی اجسام بلندی که دیگر لیفتراک‌ها نمی‌توانند لوله‌های فلزی، ورق‌ها و چوب را دوست داشته باشند، عالی هستند. با این حال، بر خلاف دیگر لیفتراک ها، آنها توانایی محدودی برای مانور و جابجایی انواع دیگر بارهای پالت شده دارند. از این نوع لیفتراک در قفسه بندی انبار خود راهرو یا قفسه انبار درایوین می توان بهره مند شد.

لیفتراک هندلر تلسکوپی

این لیفتراک که تله هندلر نیز نامیده می شود، به جای یک دکل مستقیم استاندارد که مشخصه دیگر لیفتراک های تعادلی یا دستی است، دارای بازوی قابل افزایش و بوم است. آنها همچنین مجهز به اتصالات کاربردی مانند یک سطل، میز بالابر و یک چنگال پالت در انتها هستند. این به آنها اجازه می دهد تا به قد 40 تا 57 فوت برسند و 5500 تا 10000 پوند وزن را بلند کنند. این باعث می شود که بیشتر شبیه یک جرثقیل کوچک به نظر برسد تا یک لیفتراک.

لیفتراک های تلسکوپی برای تخلیه بار در زوایای عجیب و غریب و فضاهای تنگ ایده آل هستند. به دلیل این توانایی، بیشتر در صنعت ساختمان و همچنین در صنعت کشاورزی استفاده می شود.

یکی دیگر از مزایای بزرگ لیفتراک های تلسکوپی این است که آنها توانایی دسترسی به هر دو طرف کامیون تحویل را تنها با یک طرف دارند. این کار راندمان کار را افزایش می دهد. با این حال، به دلیل اندازه بزرگتر و طراحی پیچیده آنها، گاهی اوقات می توانند کمی غیرقابل اعتماد باشند و مطمئناً بسیار گرانتر از همتایان متوازن سنتی خود هستند.

برخی از مدل های محبوب تله هندلرها توسط برندهای بزرگی مانند Caterpillar، Bobcat، Genie و Haulotte ساخته می شوند.

لیفتراک صنعتی

لیفتراک با ظرفیت بزرگ یا لیفتراک صنعتی دارای عملکردهای ترکیبی از یک لیفتراک انبار و یک لیفتراک تلسکوپی است. اگرچه مانند یک تله هندلر نمی تواند به فضاهای دشوار دسترسی پیدا کند، اما می تواند بارهای بسیار سنگین تری را به ارتفاعات بسیار بالاتری نسبت به سایر لیفتراک ها برساند. حداکثر وزنی که می تواند تحمل کند 30000 پوند است، اما شما فقط در کارهای بسیار تخصصی به این مقدار نیرو نیاز دارید. از این رو، لیفتراک صنعتی فقط دامنه محدودی دارد.

برخی از نام های بزرگ تولید کننده لیفتراک های صنعتی شامل صنایع میتسوبیشی و NACCO هستند.

نحوه انتخاب لیفتراک

برای انتخاب لیفتراک ابتدا باید نحوه استفاده از آن را مشخص کنید. در اینجا چند جنبه وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید:

ظرفیت وزن: چقدر وزن برای بلند کردن و حمل و نقل نیاز دارید؟

زمین: آیا سطح زمین می تواند لیفتراک را پشتیبانی کند؟ آیا صاف و یکنواخت است یا خشن و ناهموار؟

ارتفاع: می خواهید بار خود را در چه ارتفاعی قرار دهید؟

سوخت: چه نوع سوختی نیاز دارید؟ برق، گازوئیل، بنزین یا گاز؟

صرف نظر از اینکه در نهایت چه نوع لیفتراکی را انتخاب می کنید، مهم است که ابتدا آموزش مناسب را دریافت کنید تا مطمئن شوید که می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. همیشه به یک مرکز آموزشی معتبر بروید که می تواند آموزش های لازم را برای کار شما ارائه دهد.

منابع:

https://lemonbin.com/types-of-forklifts/